První balónky nebyly z gumy ani latexu, ale ze zvířecích měchýřů a žaludků! Podívejte se s námi, jak vznikly balónky

Krátká balónková historie

Balónky všech barev a tvarů nás baví už po generace. Bez nich si nedokážeme představit žádnou dětskou narozeninovou oslavu nebo firemní party. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak všudypřítomné balónky vznikly? Že ne? Tak se pojďme podívat.

První záznamy o balónkové výzdobě

První zmínky o balónkových dekoracích, můžeme najít v severských eposech, dějinách starověkého Říma i aztécké civilizace. Těžko je však nazvat prototypy moderních různobarevných balónků, jak je známe dnes. První balónky byly totiž zvířecí močové měchýře, které byly vodotěsné, a kromě dekorace se používaly hlavně jako dnešní lahve na vodu, víno či whisky a sloužily výborně stovky let.

Kdy vznikly první balónky, jak je známe dnes?

První latexový balónek vznikl už v roce 1824! Otcem tohoto balónku je profesor Michael Faraday, který při svých experimentech upevnil dva kusy gumy do vzduchotěsné kapsy a naplnil je různými plyny. Zjistil, že když balónky nafoukl vodíkem, velmi rychle vzlétly vzhůru. Stejně jako mnoho jiných skvělých vynálezů, vznikly balónky ÚPLNOU NÁHODOU!

O rok později začal vynálezce a výrobce gumy Thomas Hancock distribuovat vybavení na výrobu balónků a pár let na to prodávali londýnští podnikatelé balónky vyrobené z vulkanizované pryže, což znamená, že se balónky staly pevnější, pružnější a déle vydržely.

Kdy byly balónky poprvé použity při oslavách?

Koncem 19. století se v Evropě začaly balónky objevovat na plesech. Lidé byli nadšení, jednalo se o něco nového a vzrušujícího, a to ještě neviděli nádherné balónkové dekorace ve formě balónkových girland, jak je známe dnes. Balónková mánie tenkrát začala a trvá až do dnes. Měla však jeden háček. Balónky byly plněny vodíkem, a to až do roku 1922. To mělo za následek mnoho výbuchů a zranění. Po těchto smutných událostech se balónky začaly plnit heliem. Díky héliu se balónky staly bezpečnými a velmi žádanými, protože létající balónky milují jak děti, tak dospělí na celém širém světě.

A jak je to s vývojem balónků dnes?

Ve 20. století se balónky staly pevnějšími, odolnějšími, a hlavně vzniklo nespočet nových barev a tvarů. Hitem posledních let jsou lesknoucí se chromové balónky. Moderní organické girlandy dnes nesmí chybět na žádné dětské oslavě či firemní akci. Díky fantazii, kreativitě, a hlavně šikovným ručičkám lidí z Balondekoru, vás balónková výzdoba může vzít kolem světa, na safari, pod hladinu oceánu anebo vám navodit pravou Halloweenskou náladu, tak jak jste mohli vidět na vlastní oči na našich jedinečných monumentálních balónkových výstavách.

Navíc, latexové balónky jsou 100% rozložitelné, takže nijak nezatěžují životní prostředí.